воскресенье, 17 октября 2021 г.

Stadion w Kaliningradzie otworzyli po raz trzeci

2018-05-14 16:15:00 (ost. akt: 2018-05-14 16:42:05)
Na meczu panowała wręcz rodzinna atmosfera

Na meczu panowała wręcz rodzinna atmosfera

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

W Kaliningradzie rozegrano mecz, który był ostateczną próbą stadionu przed rozpoczynającym się za miesiąc Mundialem. Region jest przygotowany na przyjęcie kibiców, jednak noclegi, jeśli uda się je zarezerwować kosztują fortunę.

W sobotę odbył się mecz otwarcia Kaliningrad Stadium. Za miesiąc zostaną tam rozegrane mecze mistrzostw świata w piłce nożnej. Miejscowa Bałtika pokonała 3:1 syberyjski Tiumeń. Dla kaliningradczyków był to mecz o pietruszkę. Zespół w tym sezonie bardzo mocno walczył o awans do rosyjskiej ekstraklasy. Jednak porażka z Dynamem Petersburg pogrzebała nadzieje na awans. Kaliningradczycy ostatecznie zajęli piąte miejsce w rosyjskiej drugiej lidze, a do ekstraklasę mogą awansować pierwsze cztery. Pierwsze dwa automatyczne, pozostałe w barażach.

Tiumeń zaś, walczył o utrzymanie się w drugiej lidzie i wysoka porażka w Kaliningradzie statecznie przypieczętowała ich spadek do niższej klasy rozgrywkowej.

Tak naprawdę na nowym stadionie w Kaliningradzie odbyły się już wcześniej... dwa mecze otwarcia. Tyle, że wcześniej na trybunach nie było kompletu widzów, a wokół stadionu i na drogach dojazdowych pracowały jeszcze ekipy budowlane. Sam stadion również wymagał drobnych prac. Obecnie stadion jak i samo miasto wydaje się być w pełni gotowe na przyjęcie kibiców mistrzostw świata.

Mecz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a ponad 30 tysięcy biletów rozeszły jak ciepłe bułeczki.
— Dziś otwieramy nowy stadion w Kaliningradzie, a ja mam nadzieję, że otwieramy nową kartę rosyjskiego futbolu. Wszystko to robimy dla naszej przyszłości i naszych dzieci.— powiedziała na przedmeczowej ceremonii otwarcia stadionu Olga Gołodiec, wicepremier Rosji.

— Patrząc na pełne trybuny i widząc jak nasze miasto żyje Mundialem, mogę stwierdzić, że ta arena stanie się miejscem, gdzie będzie żyć rosyjski futbol. To miejsce będzie również bodźcem do rozwoju miasta. Wokół stadionu powstanie nowa dzielnica, z której Kaliningrad będzie dumny. — Dodał Anton Alichanow, gubernator obwodu kaliningradzkiego, który symbolicznie rozpoczął, mecz podaniem piłki ze środka boiska do zawodnika Bałtiki.

— Na stadion przyszło 31 225 kibiców. Jesteśmy zadowoleni z organizacji meczu. Dojazd był sprawny, a kibice po zakończeniu meczu mogli w ciągu 15 minut opuścić swoje sektory — stwierdził po meczu Aleksander Rolbinow. wicegubernator obwodu kaliningradzkiego.

Główne drogi dojazdowe do stadionu były zamknięte dla samochodów osobowych. Kibice na stadion mogli przyjechać wyłącznie komunikacją miejską. W ten sam sposób zostanie zorganizowany ruch podczas meczów mundialowych.

To nie jedyne zmiany, które czekają na kaliningradczyków i kibiców piłkarskich. Władze regionu już zapowiedziały, że podczas Mundialu będą ograniczenia w sprzedaży alkoholu w Kaliningradzie. Wydzielono miejsca, gdzie sprzedaż alkoholu w butelkach szklanych będzie zabroniona. Wszystkie sklepy znajdujące się w promieniu dwóch kilometrów od stadiony również podlegają temu zakazowi.

Kibice, którzy nie planują nocować w Kaliningradzie będą mogli opuścić obwód w ciągi 12 godzin. Tę informację przekazał dziennikarzom na konferencji prasowej Andriej Jermak, minister kultury i turystyki obwodu kaliningradzkiego. — Według naszych obliczeń jest to realne. Sprawdziliśmy logistyczne możliwości lotniska w Chrabrowie oraz naszych kolei i nie ma powodu do histerii — stwierdził Jermak.

Okazuje się, że minister podjął ten temat nie bez powodu, gdyż obecnie zarezerwowanie pokoju hotelowego na Mundial w Kaliningradzie i okolicach graniczy z cudem. A jeśli jest to możliwe, to cena pokoju jest astronomiczna. Spróbowaliśmy zarezerwować nocleg na cały okres mundialu (14.06 — 29.06). Najtańszy nocleg czyli łóżko piętrowe w hostelu w pokoju wieloosobowym kosztuje prawie... cztery tysiące złotych. A za dwuosobowy pokój w hotelu dwugwiazdkowym trzeba zapłacić prawie 12 tysięcy złotych. Są też opcje dla bardziej wymagających. Jednak apartament w hotelu czterogwiazdkowym kosztuje prawie 40 tysięcy złotych. Okazuje się, że mimo takich cen chętnych nie brakuje.
— Im bliżej do Mundialu, to rezerwacji mamy coraz więcej — mówi recepcjonistka z jednego z kaliningradzkich hoteli. — Najbardziej cenami są zaskoczeni klienci z Europy zachodniej. Rosjanie rozumieją, że w tym czasie dobry pokój hotelowy musi kosztować trochę więcej — dodaje.

Mimo wszystko ceny pokoi hotelowych w Kaliningradzie są bardzo wysokie. Oznacza to bardzo dużą szansę dla hoteli w polskich przygranicznych miastach. Tym bardziej, że miejsc hotelowych jest w Kaliningradzie w sumie nie więcej jak 12 tysięcy. A na każdy mecz będzie oglądało prawie 35 tysięcy kibiców.

Być może ceny pokoi hotelowych odstraszyły również piłkarzy. W obwodzie kaliningradzkim na czas mistrzostw stacjonować będzie tylko reprezentacja Serbii, która wybrała Falk Resort — centrum treningowo-hotelowe w Swietłogorsku. Trener reprezentacji Serbii motywował swój wybór tym, że ten nadmorski kurort jest idealny dla jego ekipy. Spodobał mu się panujący w Swietłogorsku spokój. W Kaliningradzie Serbowie zagrają jednak tylko jedno spotkanie ze Szwajcarią. Na pozostałe udadzą się samolotami.

Tomasz Miroński
t.mironski@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Source: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Comments (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polske nie stać na taki stadion #2501924 | 89.132.*.* 15 мая 2018 г. 11:04

    u nas boiska nie stadiony ,krowe mozna paść

    ! - + odpowiedz na ten komentarz