воскресенье, 25 сентября 2022 г.

Popłynęli Łyną do Rosji już po raz siedemnasty [ZOBACZ FILM]

2017-06-10 16:28:36 (ost. akt: 2017-06-13 14:29:13)

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

Piękna i nieskażona przemysłem turystycznym przyroda, wspaniałe widoki i ogromna, dzika rzeka, wijąca się niczym Amazonka — te atrakcje, już po raz siedemnasty czekały na uczestników Międzynarodowego Spływu Kajakowego Łyna-Ława.

W tegorocznym spływie udział wzięło ok 120 uczestników z Polski i Rosji. Płynęli z miejscowości Stopki (gm. Sępopol) do rosyjskiego Prawdińska.

Wcześniej grupa młodzieży z Bagrationowska, Prawdińska, Bartoszyc, Giżycka i Gołdapi przez cztery dni płynęła Łyną z Olsztyna do Stopek.

Na przystani w Stopkach nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Dumy obwodowej w Kaliningradzie, samorządowcy miast przygranicznych i mieszkańcy miejscowości Stopki (gm. Sępopol), którzy co roku dbają o to, żeby goście nie popłynęli do Rosji głodni.

— Mimo tego, że nie mamy małego ruchu granicznego z Rosją, robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby kontynuować ten spływ — podkreślał Miron Sycz, wicemarszałek województwa. To on był pomysłodawcą i inicjatorem organizacji tej imprezy.

Po pięciu godzinach uczestnicy spływu, rzeką która po stronie rosyjskiej przypomina ogromne jezioro, dotarli do Prawdińska. Strona rosyjska przywitała kajakarzy hymnami narodowymi Polski i Rosji, ciepłymi słowami i poczęstunkiem.


Jak podkreślają organizatorzy spływu, głównym celem jego organizacji jest uruchomienia na Łynie sezonowego, turystycznego, wodnego przejścia granicznego. Jednak cały czas to dość daleka perspektywa.

Organizatorem spływu jest Stowarzyszenie Samorządów Przygranicznych "Łyna-Ława", Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Duma Obwodu Kaliningradzkiego, samorządy powiatów bartoszyckiego, bagrationowskiego i prawdinskiego oraz miasta i gminy Sępopol.

Tomasz Miroński


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Comments (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oper #2264122 | 176.97.*.* 11 июня 2017 г. 20:44

  Co wynika z tych spływów? Nie rozumiem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. sępopolak #2263640 | 83.6.*.* 10 июня 2017 г. 20:34

   W Rosji chociaż porządne mają pomosty, w Stopkach powoli wszystko się rozpada.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)